YENI BIR ÇALIŞMA, AVUSTRALYA’NIN DEVLETE AIT HAVALIMANLARININ, BÜYÜK ÖLÇEKLI ÇATI ÜSTÜ GÜNEŞ SISTEMLERI KURULU OLSAYDI, 136.000 EVE GÜÇ SAĞLAMAK IÇIN YETERLI ELEKTRIK ÜRETEBILECEĞINI BULDU.

YENI BIR ÇALIŞMA, AVUSTRALYA’NIN DEVLETE AIT HAVALIMANLARININ, BÜYÜK ÖLÇEKLI ÇATI ÜSTÜ GÜNEŞ SISTEMLERI KURULU OLSAYDI, 136.000 EVE GÜÇ SAĞLAMAK IÇIN YETERLI ELEKTRIK ÜRETEBILECEĞINI BULDU.

RMIT Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Avustralya’nın bölgesel bir kentindeki konut tipi güneş panelleri tarafından üretilen elektriği, kiralanmış 21 federal havalimanının potansiyel yeşil enerji üretimiyle karşılaştırdı.

 

Havaalanlarına büyük ölçekli güneş panelleri kurulursa, şehrin 17.000 konut panelinden 10 kat daha fazla elektrik üreteceklerini ve yıllık 151,6 kiloton sera gazını dengeleyeceklerini buldular.

 

Araştırmacı Dr Chayn Sun, analizin yenilenebilir enerji çabalarını büyük, merkezi çatı üstü güneş sistemlerine odaklamanın değerini gösterdiğini söyledi.

 

“Bizi sıfır emisyonlu bir ekonomiye ulaştırmak için küçük konut güneş panellerine güvenemeyiz, ancak havaalanları gibi yerlere büyük paneller kurmak bizi çok daha fazla yakınlaştıracaktır” dedi.

 

“Sonuçlarımızın, büyük binalar için güneş enerjisi dağıtımıyla ilgili gelecekteki araştırmalara bilgi verirken, enerji politikasına rehberlik etmesine yardımcı olacağını umuyoruz.

 

“Sera gazı emisyonu azaltma hedeflerine katkıda bulunurken bir yandan da ulusal ekonomik kalkınmayı kolaylaştırmak için çok fazla potansiyel var.”

 

RMIT Bilim Okulu’nda jeo-uzamsal bilim insanı olan Sun, havalimanlarının güneş panelleri için ideal olduğunu ancak şu anda tam potansiyelleriyle kullanılmadığını söyledi – birçok Avustralya havalimanında yeterli güneş enerjisi sistemi bulunmuyor.

 

“Havaalanları güneşe iyi maruz kalıyor çünkü yüksek binalar veya ağaçlar tarafından gölgelenmiyorlar, bu da onları güneş enerjisinden yararlanmak için mükemmel bir yer haline getiriyor” dedi.

 

“Avustralya bir enerji kriziyle karşı karşıya, ancak havalimanı çatıları gibi güneş enerjisi kaynaklarımız boşa gidiyor.

 

“Bu güç kaynağından yararlanmak, Avustralya’da her yıl 63 kiloton kömürün yakılmasını önleyecektir ve bu, sıfır karbonlu bir geleceğe doğru önemli bir adımdır.”

 

Journal of Building Engineering’de yayınlanan çalışma için jeo-uzamsal araştırmacılar, Bendigo, Victoria’daki 17.000 konut güneş panelinden bir yılda üretilen güneş enerjisini tahmin ettiler.

 

Jeo-uzamsal Bilimler Yüksek Lisans öğrencisi olan baş yazar Athenee Teofilo, daha sonra kubbe ve blister tipi hangarlar gibi uygun olmayan yapılar hariç olmak üzere kiralanan her federal havalimanındaki binaların haritasını çıkardı ve 2,61 km2 kullanılabilir çatı alanı belirledi.

 

Araştırmacılar, verimliliği en üst düzeye çıkarmak için her havaalanı için güneş panelleri için optimum eğim açısını belirlediler.

 

Perth Havaalanı en fazla enerji üretme potansiyeline sahipti; oraya güneş panelleri yerleştirmek, Adelaide, Sydney, Moorabbin ve Townsville havalimanlarından gelen birleşik üretime eşit olarak Bendigo’nun neredeyse iki katı güneş enerjisi üretebilir.

 

Melbourne Havaalanı bile Bendigo’nun yıllık güneş enerjisi üretimini yılda yaklaşık 12 gigawatt saat geride bırakabilir.

 

Çalışma, güneş panellerine daha az uygun havaalanı binalarının, yere monte edilmiş güneş sistemleri için hala yararlı olabileceğini buldu.

 

Sun, araştırmanın enerji politikalarının havalimanlarına güneş panelleri kurmak için bir plan içermesinin gerekliliğinin altını çizdiğini söyledi.

 

“Güneş radyasyonu analizimize dayanarak, iyi güneş sistemlerine sahip havalimanlarının sadece kendi kendine yeterli olmakla kalmayıp fazlalığı şebekeye geri göndermek için yeterli elektrik üreteceğini biliyoruz” dedi.

 

“Federal hükümete ait havalimanlarının haritasını çıkardık, ancak Avustralya’da özel sektöre ait 150’den fazla hava sahası var ve bunlara paneller de takılabilir.

 

“Avustralya çok fazla güneş radyasyonu alıyor, bu nedenle ülkedeki her havaalanı doğru tipte güneş panellerinin kurulmasından fayda sağlayacaktır.

 

“Aynı şey dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan birçok havaalanı ve büyük bina için de söylenebilir.”

 

Sun, modern güneş panelleri güneş ışığını yansıtmak yerine emdiği için panellerden yansımaların sorun olmayacağını söyledi.

 

Önceki çalışmalar havalimanlarını harika güneş jeneratörleri olarak kabul ediyordu, ancak RMIT araştırması büyük ölçekli sistemlerin kullanımını kesin olarak modelleyerek daha da ileri gidiyor.

 

Bulgular ayrıca büyük ticari binalar, depolar veya dağıtım merkezleri gibi diğer alanların güneş enerjisi potansiyelini değerlendirmek için genişletilebilir.

About The Author

Leave Comment